resim
EmniyetGüncel

Bozdoğan Füzesi 2020’de Göreve Hazır

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Görüş İçi Hava-Hava Füzesi Bozdoğan, uçaktan test atışlarının tamamlanmasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine girecek.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) hava hakimiyetini arttıracak, Milli Muharip Uçağa ve F-16 uçaklarına monte edilecek, Görüş İçi ve Görüş Ötesi Hava-Hava Füzeleri’nin, dünyadaki örnekleriyle yarışır sistemleri TSK’ya kazandırmak için yapılan çalışmalar büyük bir hızla devam ediyor.

Bu çalışmalar sonucu ortaya çıkan bir ürün ise, 2013 yılından beri üzerinde çalışılan Göktuğ Projesi’nin bir ürünü olan Bozdoğan.

AK Parti Grup Toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca dolar maliyetle dışarıdan alınan havadan havaya füzelerin, yerli ve milli muadillerinin seri üretimi için gün saydıklarını söyledi.

Ses hızının çok üstünde uçabiliyor

Erdoğan, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen, ses hızının çok üstünde uçan ve yüksek manevra kabiliyetine sahip Bozdoğan’ın fırlatma rampasından yapılan güdümlü atışlarda tam isabet sağladığını belirtti.

Bozdoğan’ın uçaktan atışlı testlerinin de 2020’de yapılacağını ifade eden Erdoğan, füzenin uçaktan test atışlarının da tamamlanmasının ardından Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine gireceğini söyledi.

Havadan havaya füzenin dünyada sadece 9 ülke tarafından ürettiğinin altını çizen Erdoğan, füzenin Milli Muharip Uçağa ve F-16 savaş uçaklarına monte edilebileceğini ifade etti.

Erdoğan, “Böylece, savaş uçaklarımızda kullandığımız hava-yer silahlarına ek olarak havadan-havaya silahlarımız da yerli ve milli olacak.” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından açıklama

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Grup Toplantısı’ndaki konuşmasında yer verdiği Bozdoğan Füzesi’yle ilgili yazılı açıklama yapıldı.

Milyonlarca dolar maliyetle alınan havadan havaya füzelerin muadilinin yerli ve milli olarak seri üretiminin yapılması için artık gün sayıldığına işaret edilen açıklamada, savaş uçaklarına entegre olacak havadan havaya füze Bozdoğan’ın, fırlatma rampasından yapılan güdümlü atışlarında tam isabet sağladığı aktarıldı.

Açıklamada, TÜBİTAK SAGE tarafından 2013’ten beri üzerinde çalışılan Göktuğ Projesi kapsamında geliştirilen Bozdoğan Füzesi’nin, 2020’de uçaktan test atışlarının tamamlanmasından sonra TSK envanterine gireceğine dikkat çekildi.

“Bozdoğan’ın devreye girmesiyle birlikte bu paralar ülkemizde kalacak”

Bozdoğan’ın Milli Muharip Uçağına entegre olmasıyla da Türkiye’nin kendi uçağında kendi kendi silahlarını kullanacağı belirtilen açıklamada, “Dünyada sadece 9 ülkenin ürettiği havadan havaya füzemizin devreye girmesiyle hava savunma sistemimizin yerlileşme oranı yükselecek. Ayrıca ülkemiz en son, F-16C ve D modellerinde kullanılmak üzere F-16 CCIP kapsamında 35,7 milyon dolar maliyetle 127 adet AIM-9X ve 22 adet AIM-9X Captive eğitim füzesi satın almıştı. Bozdoğan’ın devreye girmesiyle birlikte bu paralar ülkemizde kalacak.” ifadesi kullanıldı.

Bakan Varank test görüntülerini paylaştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdeyi verdiği sırada, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da Twitter üzerinden Bozdoğan’ın hedef uçağa yapılan ilk güdümlü atış testinin görüntülerini paylaştı.

Varank, paylaşımında,  “Tarih yazmaya devam ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın müjdesini verdiği, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Görüş İçi Hava-Hava Füzesi Bozdoğan, hedef uçağa yapılan ilk güdümlü atış testini başarıyla tamamladı.” ifadelerine yer verdi.

Comment here